• 021.310.55.99
 • Strada Nazarcea, nr. 30, sector 1, București
 • [email protected]
 • Prezentarea Scolii nr. 181

  Scoala Gimnaziala nr. 181 ofera cursuri pentru trei categorii de varsta
  gradinita, invatamant primar si invatamant gimnazial.

  Scoala nr. 181 s-a infiintat in anul 1953, purtand denumirea de Scoala mista de 7 clase. In anul 1977 a fost construit un corp de cladire suplimentar, denumirea schimbandu-se in “SCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 181”. Scoala noastra se afla amplasata intr-o zona rezidentiala, verde si linistita, departe de bulevardele principale.

  In prezent, unitatea functioneaza cu cate 2 clase pentru fiecare nivel de studiu la care se adauga grupele de gradinita cu program normal. Programul claselor I-VIII este de la 8.00-14.00 constituind un mare avantaj functionarea intr-un singur schimb atat pentru elevi, cat si pentru parinti.

  Se suna de intrare!
  08:00

  Programul claselor I-VIII incepe la ora 08:00, in fiecare zi, de luni pana vineri
  Se suna de iesire!
  14:00

  Cursurile se termina la ora 14:00, ceea ce constituie un avantaj atat pentru elevi, cat si pentru parinti

  Fiecare copil este important!

  Aceasta este deviza Scolii Gimnaziale nr. 181 si ne mandrim cu faptul ca oferim fiecarui elev atentia de care are nevoie pentru a dobandi o buna pregatire teoretica si practica, pentru a se dezvolta armonios si sanatos. La fel cum o floare are nevoie de soare si lumina pentru a creste, un copil are nevoie de educatie si indrumare in primii pasi spre viitor.

  Scoala Gimnaziala dispune de 25 de sali de clasa ce contin dotari de ultima generatie precum videoproiectoare, tablete magnetice, table interactive, internet wireless, iar elevii dispun de dulapioare personale aflate in fiecare clasa.

  Salile destinate copiilor prescolari sunt separate de celelalte, dispunand de grupuri sanitare proprii, la care se adauga mobilierul modern specific, jucarii si jocuri interactive.

  In sezonul cald unitatea scolara dispune de un loc de joaca exterior amenajat in vecinatatea salilor de gradinita

  Scoala a fost consolidata recent ( acoperis, fatada exterioara), tamplaria fiind din PVC. In interior toate suprafetele de pardoseala sunt placate cu gresie, exceptie facand salile de curs ce au parchet din lemn natural sau parchet laminat.

  Pe langa acestea, unitatea dispune de centrala termica proprie pe gaze. In incinta unitatii sunt amplasate 16 camere video la care se adauga 6 camere video exterioare. Incaperea este prevazuta cu sistem antiincendiu, antiefractie, existand 4 iesiri de urgenta, una dintre ele fiind speciala pentru grupele de gradinita. Paza scolii este asigurate de o firma de paza cu program permanent, precum si prin personal propriu.

  scoala 181 bucuresti

  4 laboratoare moderne

  Informatica

  Fizica/Chimie

  Biologie

  Religie

  Spatii de studiu & sport

  Sali de clasa

  Terenuri de sport

  Tobogane si leagane

  Sali de sport

  Activitati extrascolare

  Festivitati si concerte

  Dansuri, balet si karate

  Excursii, teatre si muzee

  Concursuri sportive

  Alte avantaje ale scolii noastre

  Daruirea si priceperea corpului profesoral, programul „Educatie pentru viata” prin care elevii claselor 0-4 beneficiaza de After School Gratuit, precum si numeroasele activitati scolare si extrascolare fac din scoala noastra o unitate de invatamant de top cu care ne mandrim in fiecare zi.
  27973405_2126546987567505_7122430874990417450_n
  Cadrele didactice
  after school gratuit
  After School Gratuit
  28055778_2122793201276217_844624060713480754_n
  Activitati grozave

  Premii sportive

  La data de 1 octombrie 2006 , domnul Gavrila Maximilian, profesor titular de educatie fizica, a infiintat echipa de handbal fete a scolii nr. 181. In anii urmatori, ca o incununare a muncii depuse de domnul profesor si de elevele scolii, componente ale echipei de handbal, au fost obtinute numeroase premii I precum si convocarea la loturile nationale, junioare si cadete. Va invitam sa vizitati vitrina plina cu trofee a acestor minunate fete aflata la loc de cinste in holul scolii noastre.